Mot løsning i bibliotekkrisen
Lubna Jaffery gjør rett i å avvise at staten skal ta ansvar for å frakte bøker til og fra landets bibliotek, selv om Norsk Bibliotektransport er konkurs. Bibliotekene er et kommunalt ansvar – og markedet vil ordne opp.
Kulturminister Lubna Jaffery understreker at bibliotekene er kommunenes ansvar.Terje Bendiksby/ NTB
MagneLerøAnsvarlig redaktør
Publisert 25.04.2026 – 14:23 Sist oppdatert 27.04.2026 – 09:54
Annonse
Biblioteksentralen eies av om lag 300 av landets kommuner og har ansvar for felles tjenester for landets bibliotek. Å frakte bøker til og fra bibliotekene har vært en viktig oppgave.
Ledelsen i sentralen kom på den ideen at de kunne bygge opp et selskap som, i tillegg til å transportere bøker, også kunne påta seg andre transportoppdrag. Slik ble Norsk Bibliotektransport etablert som et kommersielt selskap som skulle konkurrere med en rekke andre aktører i markedet.
Det gikk ikke bra. I fjor tapte selskapet 60 millioner kroner. Nå er det konkurs. For bibliotekene oppleves dette som en krise. Systemet har ramlet sammen, og bibliotekene har vært nødt til å kjøpe lokale transporttjenester i den grad de har hatt bøker som skulle transporteres.
Ny transportør
Nå håper bibliotekene at en løsning er på gang. Transportselskapet Nor‑Log AS har nemlig kjøpt opp Norsk Bibliotektransport. Planen er å innlemme bibliotektransporten i sitt eksisterende nettverk, som består av rundt 20 godsterminaler over hele landet.
De skal være i gang fra onsdag av. Rundt 40 tidligere yrkessjåfører i Norsk Bibliotektransport får jobb i Nor‑Log AS.
Det vil nok ta litt tid før systemet fungerer like godt som før. Likevel kan dette bli en god løsning for bibliotekene. Det avhenger også av prisen. Transport er dyrt for tiden, og biblioteker med trange budsjetter kan bli nødt til å vurdere hvilken servicegrad de har råd til.
Det nye transportselskapet ser optimistisk på mulighetene for å utvide tilbudet også til Nord‑Norge, der de allerede har god infrastruktur.
Det må også avklares om alle tjenester skal kjøpes hos Nor‑Log AS. Biblioteksentralen står fritt til om å be om anbud fra andre transportselskaper. Det viktigste nå er at de kommer raskt i gang med å levere bøker til bibliotekene.
På slutten av forrige uke var kultur- og likestillingsminister Lubna Jaffery i Stortinget for å svare på følgende spørsmål fra Rødts kulturpolitiske talsperson, Remi Sølvberg: Vil statsråden ta initiativ til en ny nasjonal ordning for bibliotektransport?
Svaret var et tydelig nei. Jaffery minnet om at ideen om at staten skulle ta ansvar for bibliotektransporten tidligere har blitt stemt ned.
– Bibliotekdrift er et kommunalt ansvar, og transportordninger for bibliotekene er en del av de kommunale og regionale driftsoppgavene, sa Jaffery.
Slik er det med den saken.
Annonse
Etterpåklokskap
Det er sikkert mange som ønsker en oppvask etter konkursen. Det er legitimt å stille spørsmål ved om ledelsen i Biblioteksentralen lot seg styre av drømmer og ikke av realisme og kompetanse.
De trodde de gjorde et smart trekk ved å la Norsk Bibliotektransport vokse fram som en kommersiell aktør. De mente trolig at de ville kunne tilby bibliotekene bedre og billigere tjenester – i alle fall ikke dårligere og dyrere.
Det er brutalt å gå inn i et marked der man skal konkurrere med større og mektigere aktører om tjenester. Dette vet Biblioteksentralen nå alt om.
De trodde, satset og bommet. De er ikke de første som gjør det.
Det er lite som tyder på at noen har gjort noe galt. De har bare feilberegnet. I ettertid er det lett å se hva en ikke burde ha gjort.
Gjort er gjort. Snøen som falt i fjor, er det ikke mulig å gjøre noe med.